Δημοσιογραφική Δεοντολογία

ΕΚΕ24Ο Αθανάσιος Παπανδρόπουλος μπήκε στη Δημοσιογραφία το 1963, ως συντάκτης στον «Οικονομικό Ταχυδρόμο» και στο «Οικονομικό Βήμα», όπου και εργάσθηκε 40 χρόνια και μέχρι την διακοπή της κυκλοφορίας του «Οικονομικού Ταχυδρόμου» (Ιούνιος 2004).

Σήμερα είναι κύριος αρθρογράφος στις εφημερίδες «Εστία», «Ναυτεμπορική», «Πελοπόννησος» της Πάτρας. Επίσης, αρθρογραφεί σε κάθε έκδοσή τους στα περιοδικά «Retail», «Ad-Business», «European Business» (αγγλικά), «Ανάπτυξη» του ΕΒΕ Αθηνών, «Trade in Greece» του ΕΒΕ Αθηνών, «Καθρέπτης Οικονομικός και Πολιτικός», «New Europe» (αγγλόφωνη εφημερίδα). Διευθύνει το περιοδικό «Μάνατζερ» της Ελληνικής Εταιρείας Διοικήσεως Επιχειρήσεων και το «Reputation Management» του Ελληνικού Ινστιτούτου Φήμης.

Είναι ο Επίτιμος Διεθνής Πρόεδρος και Γενικός Γραμματέας του ελληνικού τμήματος της Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων, Επισκέπτης καθηγητής στην Δημοσιογραφική Σχολή του Πανεπιστημίου της Ουτρέχτης στην Ολλανδία, Πρόεδρος από το 1997 της Ένωσης Συντακτών Περιοδικού Τύπου, Μέλος του ΔΣ της Ένωσης Συντακτών Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Δημοσιογράφων (IFJ), Μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Συντακτών (ΠΟΕΣΥ), Μέλος της Ένωσης Γαλλόφωνων Οικονομολόγων, Μέλος της Διεθνούς Ένωσης Δημοσιογράφων Γαλλικής Γλώσσας, Μέλος της Ενώσεως Δημοσιογράφων-Συγγραφέων Οίνου. Έχει βραβευτεί με διεθνή και ελληνικά δημοσιογραφικά βραβεία, καθώς και με τον τίτλο του Ευρωπαίου Ρεπόρτερ το 1991 και το 2002. Έχει τιμηθεί με τον Αργυρό Σταυρό του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας για τους αγώνες του υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όπως επίσης και με τα Μετάλλια της Αξίας της Ένωσης για την Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση της Γαλλικής Δημοκρατίας και της Δημοκρατίας της Ουγγαρίας. Οι διακρίσεις αυτές τού δόθηκαν για την συμβολή του στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Επίσης, τού έχουν απονεμηθεί ειδικές διακρίσεις και βραβεία από την Ελληνική Ένωση κατά των Ναρκωτικών, την Ένωση Ελλήνων Οινολόγων, το Σύνδεσμο Ελληνικών Βιομηχανιών (βραβείο Κατσάμπα), την Ένωση Πολιτών Λαμίας, τον Σύνδεσμο Καλλιτεχνικών και Πολιτιστικών Εκδηλώσεων Πάτρας, τον Δήμο του Στρασβούργου, το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο της Επιχείρησης, την Οργάνωση «Γυναίκες της Ευρώπης», το Ίδρυμα Προαγωγής της Δημοσιογραφίας Μπότση, το Πολωνικό Υπουργείο Εξωτερικών, την Ένωση Ελληνικών Διαφημιστικών Εταιρειών, την Ευρωπαϊκή Ένωση Διαφημιστών, το Ευρωπαϊκό Ίδρυμα Προαγωγής των ΜΜΕ, το Ίδρυμα Σταντάλ, το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Κοινωνικής Οικονομίας, τον Σύνδεσμο Θεσσσσαλικών Ββιομηχανιών και την Ένωση Ευρωπαίων Οικονομικών Συντακτών. Έχει πάρει μέρος σε περισσότερα από 200 σεμινάρια του Ινστιτούτου Εξαγωγικών Σπουδών, του Ελληνικού Κέντρου Παραγωγικότητας, της Εταιρείας Διοικήσεως Επιχειρήσεων, των Εμπορικών και Βιομηχανικών Επιμελητηρίων και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Επίσης, κατά τη διάρκεια της δημοσιογραφικής του καριέρας έχει δώσει περισσότερες από 600 διαλέξεις, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, και έχει επισκεφθεί 86 χώρες σε τέσσερις ηπείρους. Έχει πάρει 1.000 και πλέον συνεντεύξεις, μεταξύ των οποίων από τους Μπιλ Κλίντον, Μάργκαρετ Θάτσερ, Φρανσουά Μιττεράν, Χέλμουτ Κολ, Ζακ Ντελόρ, Ζακ Σαντέρ, Τζών Μαίητζορ, Φελίπε Γκονζάλες, Λεχ Βαλέσα, Σίλβιο Μπερλουσκόνι, Τζιοβάνι Αννιέλλι, Βάκλαβ Χάβελ, Ρομάνο Πρόντι, Μπεν Μπελλά, Σιμόν Πέρες, Μεσούτ Γιλμάζ, Ουμπέρτο Έκο, Ζαν-Φρανσουά Ρεβέλ, Χόρχε ΣΕμπρούν, Άρη Πατρινό (ανακάλυψε το γονιδίωμα), Βανέσα Ρεντγκρέηβ, Ζινεντίν Ζιντάν και άλλους. Δημοσιογραφικές επιτυχίες 1980: Μαζί με έναν Σουηδό δημοσιογράφο, ήταν ο πρώτος που ανήγγειλε την ίδρυση του ανεξάρτητου πολωνικού συνδικάτου «Αλληλεγγύη»
1983: - Δημοσίευσε πρώτος την πολύκροτη τότε επιστολή του υπουργού Εργασίας Ευάγγελου Γιαννόπουλου, προς τον πρωθυπουργό Ανδρέα Παπανδρέου, για τα λάθη της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ
- Έφερε στην επιφάνεια σκάνδαλο των Διυλιστηρίων Ασπροπύργου
1987: Δημοσίευσε στον «Ελεύθερο Τύπο» το άρθρο από το οποίο ξεκίνησε η μετέπειτα υπόθεση Κοσκωτά