Για 2η χρονιά η ΑΚΜΗ φιλοξενεί τη Συνέντευξη Τύπου του Μαραθωνίου Θεσσ/νίκης

• Για 2η χρονιά η ΑΚΜΗ φιλοξενεί τη Συνέντευξη Τύπου του Μαραθωνίου Θεσσ/νίκης

Στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ για δεύτερη χρονιά η συνέντευξη Τύπου του Μαραθώνιου «Μέγας Αλέξανδρος»

Σε ένα ιδιαίτερα θετικό κλίμα πραγματοποιήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στο αμφιθέατρο του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στη Θεσσαλονίκη, η επίσημη συνέντευξη Τύπου του 18ου Διεθνούς Μαραθωνίου “Μέγας Αλέξανδρος”. Η οργανωτική επιτροπή του μεγαλύτερου δρομικού αγώνα της Βόρειας Ελλάδας επιβεβαίωσε το «κάθε χρόνο και καλύτερα», ανακοινώνοντας ρεκόρ συμμετοχής με 17.000 δρομείς από 71 χώρες.

Στο ξεκίνημα της συνέντευξης Τύπου μεταφέρθηκαν οι ευχές της Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής, Ολυμπιονίκη Βούλας Πατουλίδου και το βίντεο με το μήνυμα του Πρεσβευτή της φετινής διοργάνωσης, Ολυμπιονίκη Ιωάννη Μελισσανίδη.

Οι διοργανωτές παρουσίασαν αναλυτικά το αγωνιστικό πρόγραμμα, το οποίο περιλαμβάνει τον «Μαραθώνιο της Ιστορίας» με αφετηρία την Πέλλα και τους Δρόμους Υγείας 10.000μ και 5.000μ. Παράλληλα με τον «Μαραθώνιο της Ιστορίας» θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου ΑμεΑ, ενώ εκτός αγωνιστικού προγράμματος και πραγματοποιείται και φέτος ο Δρόμος 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων, καθώς και ένα πλούσιο παράλληλο πρόγραμμα από ποικίλες δράσεις και εκδηλώσεις.

Το «παρών» στη συνέντευξη Τύπου έδωσαν οι εκπρόσωποι των ΜΜΕ της πόλης και μέλη της τοπικής αυτοδιοίκησης, μεταξύ των οποίων οι αντιπεριφερειάρχες Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Κώστας Γιουτίκας και κ. Χρήστος Μήττας, ο πρόεδρος του σωματείου ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης, κ. Γιάννης Ποδιώτης, ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ και δήμαρχος Αμπελόκηπων-Μενεμένης, κ. Λαζαρος Κυρίζογλου, η αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Νεολαίας και Εθελοντισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, κ. Κούλα Γιαννακίδου και η κ. Μαρία Νεφέλη Χατζηιωαννίδου, βουλευτής Επικρατείας Νέας Δημοκρατίας.

Οι ομιλητές στο σύνολό τους υπερθεμάτισαν για τη διοργάνωση του Διεθνούς Μαραθωνίου που εδώ και 18 συναπτά έτη αποτελεί μία κορυφαία εκδήλωση που συμβάλλει στον τουρισμό και την εξωστρέφεια της Θεσσαλονίκης και της Κεντρικής Μακεδονίας και στην καλλιέργεια αθλητικής κουλτούρας και συμπερίληψης, χαρακτηρίζοντάς τη ως «μία μεγάλη γιορτή της πόλης που τους αγκαλιάζει πραγματικά όλους».

Της Βάλιας Σταυρίδου, σπουδάστριας Δημοσιογραφίας ΙΕΚ ΑΚΜΗ.