Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ στο MUSE FESTIVAL 2007

Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ, μετά από την υποστήριξη του εαρινού Φεστιβάλ του 2007, συνεχίζει να υποστηρίζει το θεσμό και να δίνει το στίγμα του, ως ο ηγετικός εκπαιδευτικός φορέας στον τομέα της Μουσικής. Πρόκειται για το Muse Festival, ένα Φεστιβάλ ανοιχτής ηχογράφησης που έχει ως στόχο την υποστήριξη και τη διεθνή προώθηση της ανεξάρτητης Μουσικής Δημιουργίας στην Ελλάδα και δίνει τη δυνατότητα στους καλλιτέχνες να διευρύνουν τους ορίζοντες της συνεργασίας, της επικοινωνίας και της έμπνευσής τους, φέροντάς τους σε επαφή με κορυφαίους δημιουργούς της παγκόσμιας σκηνής. Δίνει επίσης στο κοινό, τη δυνατότητα να γίνουν κοινωνοί μιας ιδιαίτερης στιγμής των Δημιουργών, αυτής της ηχογραφούμενης έκθεσής τους σε παγκόσμιο ακροατήριο.

Το Muse Festival, είναι μια πρωτοβουλία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα του Μουσικού Ινστιτούτου Muse.gr.

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 22:00 Συναυλία Διονύσης Σαββόπουλος με τον Πυρήνα

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 16:00 Μasterclass - Συναυλία "Σύγχρονη Μουσική Ανάλυση & Ερμηνεία" Dr. Θανάσης Ζέρβας, "Πανεπιστήμιο Μακεδονία"

21:30 Συναυλία Jazz Deodato Siquir Trio, sponsored by The Danish Institute of Athens