Φεστιβάλ Μουσικής Δημιουργίας & Οργάνων

Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ, η πρώτη σχολή ηχοληψίας και μουσικής τεχνολογίας στην Ελλάδα, συμμετείχε ενεργά στο πρώτο Φεστιβάλ Μουσικής Δημιουργίας και Οργάνων που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Πρόκειται για μία συμμετοχή που τράβηξε την προσοχή και κέρδισε τις εντυπώσεις για τον πρότυπο επαγγελματισμό, την πρωτοποριακή τεχνολογία και την δυναμική της ανάπτυξης του τομέα SOUND & MUSIC του ΙΕΚ ΑΚΜΗ.

Στα τρία συνεχόμενα περίπτερα που στήθηκε ο χώρος του ΙΕΚ ΑΚΜΗ, στήθηκε ένα πραγματικό studio, surround 5.1 και φυσικά, όλος ο εξοπλισμός εργασίας του ηχολήπτη, του μουσικοτεχνολόγου, του μουσικού δισκογραφίας. Στο κατάμεστο περίπτερο του ΙΕΚ ΑΚΜΗ, οι σπουδαστές και οι απόφοιτοι της σχολής, έπαιξαν μουσική, παρουσίασαν τη δουλειά τους και βρέθηκαν κοντά σε όλους τους μαθητές των δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων και ωδείων που αποτελούσαν και την πλειοψηφία των επισκεπτών.

Αποκορύφωμα της διοργάνωσης, η συναυλία της Julie Massino στο κλείσιμο αυτής της μεγάλης γιορτής της μουσικής.