ΑΚΜΗ Β. Ελλάδος από τον Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαϊδη

Μαθήματα ήθους και ευ αγωνίζεσθαι στους σπουδαστές του ΙΕΚ ΑΚΜΗ Β. Ελλάδος από τον Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαϊδη

DSC 0511 0Μια σπάνια δυνατότητα να συνομιλήσουν με τον ολυμπιονίκη αθλητή του Ταε Κβον Ντο Αλέξανδρο Νικολαϊδη είχαν οι σπουδαστές των τομέων αθλητικής και γενικής δημοσιογραφίας, του ΙΕΚ ΑΚΜΗ Β. Ελλάδος, σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο θέατρο Μέγας Αλέξανδρος της σχολής. Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης που έχει στο ενεργητικό του δύο αργυρά μετάλλια σε Ολυμπιακούς, (ένα στους Ολυμπιακούς της Αθήνας το 2004 και ένα στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου το 2008 όπου και βάδισε ως σημαιοφόρος μπροστά από όλα τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής αποστολής), έφτασε στο αμφιθέατρο συνοδευόμενος από τον αθλητικό συντάκτη και συνεργάτη του ΙΕΚ ΑΚΜΗ Β. Ελλάδος κ. Ευγένιο Δαδαλιάρα, ο οποίος και άνοιξε την συζήτηση. Ακολούθησε ένας πολύ ενδιαφέρον διάλογος μεταξύ του σπουδαίου αθλητή και των σπουδαστών οι οποίοι στην κυριολεξία τον βομβάρδισαν με ερωτήσεις. Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης, απάντησε αναλυτικά αλλά και με απόλυτη ειλικρίνεια σε όλες τις απορίες, μίλησε για τον αθλητισμό, τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς της Αθήνας και του Πεκίνου, τον τραυματισμό του, αναφέρθηκε επίσης στο ευ αγωνίζεσθαι ενώ περιέγραψε με λεπτομέρειες τις δυσκολίες που συναντούν οι αθλητές κατά τη διάρκεια της πορείας τους προς την κορυφή. Μετά το τέλος της εκδήλωσης, η συζήτηση συνεχίστηκε και στους διαδρόμους της σχολής και ολοκληρώθηκε με την φωτογράφηση των σπουδαστών με τον ολυμπιονίκη αθλητή του Ταε Κβον Ντο.