Βραβείο Κοινωνικής Αριστείας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ

MG 3252Μία ακόμη διεθνή αναγνώριση αυτή τη φορά, για την προσφορά του στα άτομα με αναπηρίες και ειδικότερα στα άτομα με προβλήματα όρασης, απέσπασε τοΙΕΚ ΑΚΜΗ. Η βράβευση πραγματοποιήθηκε από το ICEVI, το Παγκόσμιο Συμβούλιο για την Εκπαίδευση Ατόμων με Προβλήματα Όρασης (τυφλοί, μερικώς βλέποντες, τυφλο-κωφοί, και τυφλοί με πρόσθετες αναπηρίες) σε ειδική τελετή με αφορμή την ανακοίνωση του νέου προγράμματος εκπαίδευσης ατόμων με προβλήματα όρασης στην ειδικότητα της Δημοσιογραφίας, παρουσία εκπροσώπων των συλλογικών φορέων του κλάδου. Το Παγκόσμιο Συμβούλιο εκπροσώπησαν ο Πρόεδρος του Διεθνούς φορέα (ICEVI International), επί σειρά ετών Πρόεδρος του RNIB (Royal National Institute for the Blind), του Βασιλικού Ινστιτούτου για την Τύφλωση, Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Τυφλών και Πρόεδρος του National Federation of the Blind στην Αγγλία,  Λόρδος Colin Low, και η Πρόεδρος του ICEVI Europe και Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού Τυφλών στο ΚΕΔΔΥ Α’ Αθήνας του Υπ.Παιδείας κα Μπέττυ Λεωτσάκου. Το πρόγραμμα της Δημοσιογραφίας θα λειτουργήσει με την νέα ακαδημαϊκή χρονιά 2013-2014 μαζί με το νέο πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας και θα προσφέρονται ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ. Συνολικά τα δύο προγράμματα θα φιλοξενήσουν όσους νέους και νέες με προβλήματα όρασης επιθυμούν να σταδιοδρομήσουν στον νευραλγικό χώρο των media και της φυσικοθεραπείας. Ήδη, από το 2005 που το ΙΕΚ ΑΚΜΗ έχει εγκαινιάσει τη δράση με τη συνεργασία της γαλλικής κρατικής σχολής τυφλών VALENTIN HAUI με 100 χρόνια ιστορίας στην εκπαίδευση ατόμων με προβλήματα όρασης, έχουν αποφοιτήσει δεκάδες νέοι τυφλοί ή μερικώς βλέποντες με δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης στον κλάδο της φυσικοθεραπείας αποκτώντας ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση και την εργασία. Για την υλοποίηση του φιλόπνοου εγχειρήματος το 2005, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ είχε προχωρήσει σε επένδυση 250.000€ για επεμβάσεις στηνυλικοτεχνική υποδομή των κτιρίων, οπτικοακουστικό εξοπλισμό και προσαρμογή του εκπαιδευτικού υλικού στο σύστημα Braille. Ο Πρόεδρος του ICEVI International Λόρδος Colin Low, αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια της  τελετής στο πρόγραμμα «Eκπαίδευση για όλους» του οποίου ηγείται, με διεθνή δράση για την εξασφάλιση ίσων δικαιωμάτων στην εκπαίδευση και εργασία ατόμων με προβλήματα όρασης, συγχαίροντας το ΙΕΚ ΑΚΜΗ για την εξαίρετη πορεία του όλα αυτά τα χρόνια σε αυτόν τον ευαίσθητο χώρο της εκπαίδευσης. Η Πρόεδρος του ICEVI Europe κα Μπέττυ Λεωτσάκου στη σύντομη ομιλία της ανακοίνωσε την ένταξη του ΙΕΚ ΑΚΜΗ ως μέλους του ICEVI Europe που μέλη του αποτελούν, επιστήμονες, σχολές και Πανεπιστήμια της Ευρώπης καθώς και επαγγελματίες που εξειδικεύονται στην εκπαίδευση ατόμων με οπτική αναπηρία ενώ δήλωσε χαρακτηριστικά πως αναμένει και την είσοδο του ΙΕΚ ΑΚΜΗ και σε άλλες ειδικότητες που μπορεί να είναι προσβάσιμες στα άτομα αυτά. Παρεμβάσεις έγιναν επίσης από τον κο Ευστράτιο Χατζηχαραλάμπους- Δ/νση Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Υπουργείου Παιδείας, την ταμία του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών και απόφοιτο του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας του ΙΕΚ ΑΚΜΗ κα Δώρα Φαρδέλα καθώς  και τον Πρόεδρο του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών κο Ηλία Mαργιώλα ο οποίος δήλωσε χαρακτηριστικά: “όταν το 2005 ο Πρόεδρος του ΙΕΚ ΑΚΜΗ κος Κωνσταντίνος Ροδόπουλος ανακοίνωσε την πρόθεσή του να εντάξει στα προγράμματα σπουδών του, πρόγραμμα εκπαίδευσης για άτομα με προβλήματα όρασης, το κρίναμε όλοι ως  πολύ τολμηρό εγχείρημα, αλλά ελπίζαμε ενδόμυχα ότι θα ήταν το εφαλτήριο και το κίνητρο και γι’άλλους. Σήμερα, 8 χρόνια μετά,  το ΙΕΚ ΑΚΜΗ παραμένει στην Ελλάδα το μόνο Ελληνικό Ιδιωτικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα στην Εκπαίδευση ατόμων με προβλήματα όρασης»

Ο Πρόεδρος του ΙΕΚ ΑΚΜΗ κος Κωνσταντίνος Ροδόπουλος κλείνοντας την εκδήλωση, δήλωσε μεταξύ άλλων:
«Όλοι είμαστε διαφορετικοί, αλλά όλοι είμαστε ίσοι. Θα συνεχίσουμε να ηγούμαστε παρόμοιων πρωτοβουλιών γιατί αποτελεί χρέος σε όσους ασχολούμαστε με την εκπαίδευση να προσφέρουμε ίδιες ευκαιρίες μάθησης σε όλους». HIGHLIGHTS

• Το πρόγραμμα εκπαίδευσης προσφέρεται εντελώς δωρεάν
  • Με την ειδικότητα της φυσικοθεραπείας ξεκίνησε η δράση του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στην εκπαίδευση ατόμων με προβλήματα όρασης με τη συνεργασία της Γαλλικής Κρατικής Σχολής Τυφλών
  • Για την υλοποίηση του φιλόπνοου εγχειρήματος το 2005, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ είχε προχωρήσει σε επένδυση 250.000 € για επεμβάσεις στην υλικοτεχνική υποδομή των κτιρίων, οπτικοακουστικό εξοπλισμό και προσαρμογή του εκπαιδευτικού υλικού στο σύστημα Braille
  • Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ παραμένει στην Ελλάδα το μόνο Ελληνικό Ιδιωτικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα στην Εκπαίδευση ατόμων με προβλήματα όρασης