Προπόνηση εν όψει Πλέι Οφ !

"Προπόνηση" εν όψει Πλέι Οφ !

PICT0221 0Η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της συνεργασίας  της με το Ι.Ι.Ε.Κ ΑΚΜΗ και πιο συγκεκριμένα με τους υπεύθυνους του τμήματος αθλητικής δημοσιογραφίας κ. Γιάννη Τσαγκαδόπουλου και κ. Νίκο Στασινόπουλο, υποδέχτηκε τους σπουδαστές της σχολής στον αγώνα της Παρασκευής 18/3 με αντίπαλο τον Πανιώνιο.
Οι σπουδαστές, με συνοδό τον καθηγητή τους κ. Αλέξανδρο Γερασιμίδη, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον αγώνα, την συνέντευξη τύπου αλλά και να φωτογραφηθούν με τους παίκτες της ομάδας στα αποδυτήρια. Η ώρα έναρξης του αγώνα ήταν προγραμματισμένη στις 16:00 με αποτέλεσμα το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας να έχει πολύ λίγο κόσμο.
Το παιχνίδι άρχισε και ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης κρατιόταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να ‘‘κτίσουν’’ μία διαφορά ασφαλείας αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού ο Πανιώνιος παίζοντας καλό μπάσκετ δεν τον άφηνε,με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι 37-31. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και με κάποιες προσωπικές ενέργειες των παικτών του μείωσε την διαφορά στους -4 με τους οποίους έκλεισε και η τρίτη περίοδο(58-54). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος και με καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους παίκτες των πανθήρων και να φτιάξει μία διαφορά της τάξης των 10 πόντων που έμεινε και ως το τέλος του αγώνα(73-64). Καλύτερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Πρίντεζης του Ολυμπιακού με 14 πόντους, ενώ για τους Νεοσμυρνιώτες ο Στίβεσον με 13 πόντους.
Στην συνέντευξη τύπου παραβρέθηκαν και οι σπουδαστές του Ι.Ε.Κ. και είχαν την ευκαιρία να δουν πως γίνεται από κοντά η δημοσιογραφική δουλειά.
Ο αγώνας αυτός ήταν ‘‘προπόνηση’’ για την ομάδα του θρύλου που μπαίνει στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας την Τετάρτη 21/3 και αντιμετωπίζει σε εκτός έδρας παιχνίδι την ομάδα που τον απέκλεισε πέρσι, Σιένα. Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία!!!