Θεατρική Παράσταση: «Κάθε Χρόνο Ίδια Μέρα»

pm1012010ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Θεατρική Παράσταση: «Κάθε Χρόνο Ίδια Μέρα» του
BernardSlade
Θέατρο: Ελυζέ, Νυμφαίου 12, Ιλίσια – Τηλ. 210-7774 311
Πρεμιέρα: Δευτέρα, 1 Φεβρουαρίου 2010
Ημέρες/Ώρες Παραστάσεων: Για δύο μόνο παραστάσεις, Δευτέρα & Τρίτη 1 & 2 Φερουαρίου, στις 8.30 το βράδυ (διάρκεια:100’)

Η Ακαδημία Τέχνης του Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών (μέλος του Εκπαιδευτικού Ομίλου ΑΚΜΗ) και το τμήμα θεάτρου του QueenMargaretUniversity, πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία τη θεατρική παράσταση «Κάθε χρόνο την ίδια μέρα» του BernardSlade, σε σκηνοθεσία Κώστα Βάντζου, τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου, στις 8.30 το βράδυ, στο Θέατρο Ελυζέ.
Μια επαγγελματικών προδιαγραφών θεατρική παράσταση από τους σπουδαστές του
BachelorinPerformingArts της Ακαδημίας Τέχνης του Εκπαιδευτικού Ομίλου ΑΚΜΗ – AthensMetropolitanCollege, πλαισιωμένους από καθηγητές και συνεργάτες της σχολής σε ρόλο συντελεστών. Η παράσταση, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εξετάσεων των πτυχιακών σπουδαστών για την απόκτηση Πανεπιστημιακού Τίτλου Σπουδών στις Δραματικές Σπουδές.

Λίγα λόγια για το έργο
Πρόκειται για μία ρομαντική κομεντί, που η δράση του τοποθετείται στο δεύτερο μισό του εικοστού αιώνα. Ο Τζώρτζ, λογιστής και η Ντόρις, νοικοκυρά, συναντούνται σε ένα μοτέλ στη βόρια Καλιφόρνια το 1951. Αποφασίζουν να το επαναλαμβάνουν μια φορά το χρόνο παρότι είναι και οι δυο παντρεμένοι και έχουν από 3 παιδιά ο καθένας. Μέσα στα επόμενα 24 χρόνια, οι συναντήσεις τους συνεχίζουν και δένονται συναισθηματικά. Σε κάθε τους συνάντηση τα δεδομένα αλλάζουν ραγδαία: γεννήσεις, θάνατοι, προβλήματα στους γάμους τους, ραγδαίες κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις – η κοινωνική άνοδος της γυναίκας και η επιστροφή του άνδρα στην ουσία των πραγμάτων. Θα μπορέσουν να ζήσουν ελεύθερα όπως λένε οι ίδιοι, “μαζί, μέχρι να λιώσουν τα κόκαλά μας?»…..

Διανομή :
ΤΖΩΡΤΖ: Ελευθέριος Βλάχος, Γιώργος Κωτσάκος, Αθανάσιος Τόμας, Φύλλης Τζώρτζογλου, Αντώνης Τζαμαλούκας

ΝΤΟΡΙΣ: Ελεάννα Φινοκαλιώτη, Ελισάβετ Πιτσικώνη, Διονυσία Αργυροπούλου, Ναταλία-Σεβαστή Χατζή, Χαρίκλεια Συμεωνίδου

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ :
Σκηνοθεσία: Κώστας Βάντζος, Υπεύθυνος Προγράμματος