Οι σπουδαστές του τομέα Οπτικοακουστικών & Τέχνης στη Ρουμανία

10η Συνάντηση Δραματικών Σχολών των Χωρών της Μεσογείου
Στο Βουκουρέστι, μεταξύ 14 και 20 Σεπτεμβρίου 2009, πρόκειται να πραγματοποιηθεί η 10η Συνάντηση Δραματικών Σχολών και Πανεπιστημιακών Τμημάτων Χωρών της Μεσογείου, με θέμα «Ο Ιονέσκο Σήμερα».
Στην συνάντηση (
OLIVEnetwork), παίρνουν μέρος ακόμη αποστολές από τις χώρες, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία, Ισπανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Κροατία, Αυστρία, Αλβανία, Π.Γ.Δ.Μακεδονίας, Σλοβενία, Ρουμανία, Ιταλία, Ισραήλ,
και Μάλτα.
Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει εργαστήρια, διαλέξεις, συζητήσεις και παρουσιάσεις σκηνών από το έργα του Ιονέσκο, καθώς και σκηνές από έργα των χωρών των συμμετεχόντων.
Η συνάντηση
Olivenetwork, πραγματοποιείται ετησίως, κάθε φορά και σε μία διαφορετική χώρα της Μεσογείου. Από τον τομέαΟπτικοακουστικών & Τέχνης τηςΑΚΜΗΣ, παίρνουν μέρος οι σπουδαστές-ηθοποιοί Θάνος Τόμας, Γιώργος Κωτσάκος, Ντένυ Αργυροπούλου, Τζο Ανδριανάκη και οι καθηγητές υποκριτικής Κώστας Βάντζος και Αθηνά Κεφαλά.