Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ στο OLIVE NETWORK FESTIVAL

Επισημοποιήθηκε η συμμετοχή του τομέα παραστατικών τεχνών του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στο OLIVENetworkFestival που πραγματοποιείται φέτος στο Μιλάνο στη διάσημη σχολή PaoloGrassi ανάμεσα σε δεκαπέντε δραματικές σχολές και πανεπιστημιακά τμήματα θεάτρου της Μεσογείου. Το θέμα του φεστιβάλ φέτος είναι ShakespeareToday, όπου η κάθε αποστολή πρέπει να παρουσιάσει την εικόνα 5 πράξη 3 από το Ρωμαίος και Ιουλιέτα, καθώς και μία σκηνή από τη δραματουργία της χώρας του. Τέλος, τις τέσσερις μέρες που έπονται οι σπουδαστές μοιράζονται σε διαφορετικούς καθηγητές από διαφορετικές χώρες και δουλεύουν πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας. Το τελευταίο βράδυ παραμονής των αποστολών στο Μιλάνο παρουσιάζονται αυτά τα κομμάτια με τις διαφορετικές νέες απόψεις των δημιουργών τους. Το αποτέλεσμα είναι συγκλονιστικό! Τα ονόματα των καθηγητών που πηγαίνουν Μιλάνο είναι:
ΑΘΗΝΑ ΚΕΦΑΛΑ (6-12 Σεπτεμβρίου)

ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΝΤΖΟΣ (9-12 Σεπτεμβρίου)
Οι σπουδαστές που θα συμμετέχουν στην αποστολή είναι:
ΕΛΕΝΗ-ΑΝΝΑ ΦΙΝΟΚΑΛΙΩΤΗ (6-12 Σεπτεμβρίου)

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΡΑΧΙΜΛΛΑΡΙ (6-12 Σεπτεμβρίου)