Φεστιβάλ Φανταστικού Κινηματογράφου 2013

Φεστιβάλ Φανταστικού Κινηματογράφου 2013

Δ Ε Λ Τ Ι Ο    Τ Υ Π Ο Υ

 Το ΄Ιδρυμα «ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΤΡΩΝΗΣ», η Εταιρεία Ελλήνων Σκηνοθετών, ο Τομέας Οπτικοακουστικών του ΙΕΚ ΑΚΜΗ και η Κινηματογραφική Λέσχη Ηλιούπολης σας προσκαλούν στο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2013 που συνδιοργανώνουν  στην αίθουσα του Οργανισμού Προώθησης Εξαγωγών, Μαρίνου Αντύπα 86, στην  Ηλιούπολη, το Σάββατο 20/4/2013 την Κυριακή 21/4/2013  και την Δευτέρα 22/4/2013 στις 8 μ.μ.

Το Φεστιβάλ αφορά σε ταινίες μικρού μήκους φανταστικού κινηματογράφου παραγωγής 2012 και έχει  διαγωνιστικό χαρακτήρα.

Θα διαγωνιστούν συνολικά 19 ταινίες, οι εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/4/2013

  1. «THE FRAME – ΤΟ ΚΑΔΡΟ» του ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΕΡΑΝΤΖΗ
  2. «UNA LEYENDA URBANA» του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ
  3. «Ο ΘΑΛΑΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ» της  ΝΑΝΤΙΑΣ ΣΠΡΟΥΤΣΚΙΔΟΥΟΥ
  4. «REC» του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΡΓΥΡΙΟΥ
  5. «ΝΥΧΤΕΣ ΔΙΠΛΕΣ» της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΣΚΑΡΤΣΙΛΑ
  6. «ΣΑΠΙΟ LSD» του  ΠΕΤΡΟΤ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ
  7. «A SIMPLE STORY» τουΗΛΙΑΦΛΩΡΑΚΗ
  8. «LADY AT THE EDGE OF FIRE» τουΝΙΚΟΥΘΕΟΧΑΡΙΔΗ
  9. «ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ (THE BACKUP PLAN)» του ΘΕΜΗ ΜΠΑΡΜΠΑ
  10. «DAMAGED 14» του ΚΡΙΤΩΝΑ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  11. «Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ» της  ΝΑΝΤΙΑΣ ΣΠΡΟΥΤΣΚΙΔΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/4/2013

  1. «ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ» των ΠΡΑΞΙΤΕΛΗ ΜΑΣΤΟΡΑ και ΠΕΤΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ
  2. «FUR….SOPHIE» του ΘΑΝΑΣΗ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΥ
  3. «PRAY» της ΘΕΛΓΙΑΣ ΠΕΤΡΑΚΗ
  4. «ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΥΧΤΑ (FOREVER NIGHT)» του ΘΕΜΗ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ
  5. «Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ» του ΓΙΩΡΓΟΥ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ
  6. «BURIED PARODY» του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ
  7. «ΤΟ ΠΑΤΑΡΙ» του ΜΙΝΩΑ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗ
  8. «ΕΥΘΥΜΙΑ» του ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ ΚΑΖΑΚΗ

Στη φετινή διοργάνωση θα απονεμηθούν τα εξής βραβεία και τιμητικές διακρίσεις:

  1. 1οΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (Βραβείο «ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΤΡΩΝΗΣ»)
  2. 2οΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (Βραβείο «ΝΙΝΑ ΚΟΤΡΩΝΗ»)
  3. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
  4. ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
  5. ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ
  6. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Δ/ΝΣΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
  7. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΟΝΤΑΖ
  8. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΗΧΟΛΗΨΙΑΣ
  9. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
  10. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ
  11. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ
  12. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΚΙΓΙΑ
  13. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Α΄ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ
  14. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Β΄ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ
  15. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Α΄ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ
  16. ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Β΄ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ. 

Επίσης  θα απονεμηθούν τα βραβεία κοινού του Φεστιβάλ του 2012 από τον διαδικτυακό χώροwww.bigbang.grκαθώς και από τις προβολές του Φεστιβάλ στην επαρχία.

Η Κριτική Επιτροπή αποτελείται από τους:

1. ΕΙΡΗΝΗ ΔΡΑΓΑΣΑΚΗ (σκηνοθέτιδα, περσινή βραβευμένη του Φεστιβάλ)

2. ΕΛΕΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (σκηνοθέτιδα)

3. ΓΙΩΡΓΟ ΑΛΑΧΟΥΖΟ (σκηνοθέτη – τεχνικό ειδικών εφφέ)

4. ΟΔΥΣΣΕΑ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟ (δ/ντή φωτογραφίας)

5. ΜΠΑΜΠΗ ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ (σεναριογράφο)

6. ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΡΟΥΒΑΚΗ (μέλος της Κιν/φικής Λέσχης  Ηλιούπολης)

7. ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΤΣΑΒΟ  (μέλος της Αθηναϊκής Λέσχης Επιστημονικής Φαντασίας)

Η απονομή των βραβείων θα γίνει την Δευτέρα 22/4/2012, στις 8.00 το βράδυ, στην Αίθουσα Προβολών  της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών, Τοσίτσα 11, Αθήνα.

Είσοδος ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στον κ. Νώντα Σαρλή στα  τηλ. 2108224074, 6945574414 ή στα siteswww.iek-akmi.grκαιwww.bigbang.gr.