Όλοι διαφορετικοί – Όλοι Ίσοι

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε πρόσφατα η κοινωνικού και εκπαιδευτικού χαρακτήρα εκδήλωση - παιχνίδι με θέμα “ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ – ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ” που διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής Αλληλεγγύης και Δημόσιας Υγείας του Δήμου Καλαμαριάς.

Το δικό τους παρών στο κάλεσμα του Δήμου Καλαμαριάς έδωσαν οι εκπαιδευτικοί και οι σπουδαστές του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στην πλατεία Δημαρχείου Καλαμαριάς.

Πλήθος μαθητών και δημοτών συμμετείχαν σε διαδραστικά – βιωματικά παιχνίδια που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί και οι σπουδαστές του ΙΕΚ ΑΚΜΗ, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών, γονέων και δημοτών σχετικά με το επίκαιρο και ευαίσθητο πρόβλημα της λεκτικής και σωματικής παρενόχλησης (bulling), καθώς και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Η εκδήλωση υποστηρίχθηκε από την ΧΑΝ Καλαμαριάς , τον τοπικό Εμπορικό Σύλλογο «ΕΡΜΗ», την Ο.Μ.Α. Καλαμαράς.