Κατηγορίες
HOMEPAGE OPENING NEWS NEA HOMEPAGE _News_Μαιευτική_Βοηθός _News_ΠΑΡΑΙΑΤΡΙΚΑ_ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΝΕΑ

Σεμινάριο με θέμα τον τοκετό από τη Σχολή Μαιευτικής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ

• Άρθρα

Σεμινάριο με θέμα τον τοκετό από τη Σχολή Μαιευτικής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ

Οι σπουδαστές Μαιευτικής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ ήρθαν πιο κοντά με το μεγαλύτερο «θαύμα» της φύσης, μέσα από ένα σεμινάριο με θέμα τον τοκετό. Η εισηγήτρια ενημέρωσε τους σπουδαστές σχετικά με τις αλλαγές που εμφανίζονται στο σώμα της εγκύου σε κάθε στάδιο της κύησης, το ρυθμό ανάπτυξης του εμβρύου, αλλά και την τελική στάση που αυτό παίρνει όταν πλησιάζει ο τοκετός.

Η χρήση ιατρικών προπλασμάτων και ομοιωμάτων εμβρύων κατά τη διεξαγωγή του σεμιναρίου, παράλληλα με την εισήγηση, προσέφερε παραστατικές εικόνες, βοηθώντας τους συμμετέχοντες να κατανοήσουν όσα συνοδεύουν την πορεία της κύησης, αλλά και όλα όσα πρέπει να προσέχει η μέλλουσα μαμά, αλλά και η μαία, για να εξασφαλίσουν έναν ομαλό τοκετό, χωρίς κινδύνους.

Το μεγαλύτερο ΙΕΚ της χώρας προσφέρει στους σπουδαστές του βιωματική εμπειρία εκμάθησης, με συνεχή συμμετοχή σε εξειδικευμένα σεμινάρια, μετατρέποντάς τους σε πλήρως καταρτισμένους επαγγελματίες, ήδη πριν την αποφοίτησή τους.