Τηλεκπαίδευση στην Οικολογική Οδήγηση

Πρωτοποριακό πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης ( e-learning) στο Eco Driving διοργανώνουν οι πρότυπες Σχολές Οδηγών “ΖΩΓΡΑΦΟΣ” ,βασικός συνεργάτης του τμήματος Εκπαιδευτών Οδηγών του ΙΕΚ ΑΚΜΗ. Η κατάρτιση περιλαμβάνει 4 στάδια: 1. Συνολική αξιολόγηση της καθημερινής οδήγησης και το ποσοστό συμμετοχής των οδηγών στη μόλυνση του περιβάλλοντος. 2. Συνήθεις οδηγητικές πρακτικές που χρησιμοποιούνται σήμερα και αναλυτική αξιολόγηση της απόδοσης των καυσίμων και της αδράνειας. 3. Οικολογική οδηγητική προσέγγιση, συμβουλές και παροτρύνσεις για μια νέα οδηγητική πρακτική…! 4. Αποτελέσματα και μαρτυρίες στην καινούργια οικολογική οδηγητική συμπεριφορά. Στόχος του εγχειρήματος των σχολών οδήγησης “ΖΩΓΡΑΦΟΣ” είναι η οικολογική ευαισθητοποίηση των οδηγών μέσω της υιοθέτησης καθημερινής οδηγητικής πρακτικής. Το ΙΕΚ ΑΚΜΗ με τις μεγάλες συνεργασίες του με εταιρίες leader στον τομέα τους δίνει τη μοναδική δυνατότητα στους σπουδαστές του να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες που είναι απαραίτητες για την επαγγελματική τους καταξίωση.