home page HOMEPAGE OPENING NEWS NEA HOMEPAGE _News_Αθλητική_Δημοσιογραφία _News_Δημοσιογραφία _News_ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ_ΚΑΙ_ΜΜΕ _News_Ραδιοφωνικός_Παραγωγός ΝΕΑ Χωρίς κατηγορία

Ο Χ. Νικολαϊδης μιλά για το “μέτωπο του πολέμου” στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ

• Ο Χ. Νικολαϊδης μιλά για το “μέτωπο του πολέμου” στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ

O Χρήστος Νικολαΐδης μιλά για το μέτωπο του πολέμου σπουδαστές Δημοσιογραφίας του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στη Θεσσαλονίκη

Τις περιπέτειες και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ένας πολεμικός ανταποκριτής αφηγήθηκε ο καταξιωμένος δημοσιογράφος Χρήστος Νικολαΐδης στους σπουδαστές της Σχολής Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στη Θεσσαλονίκη.

Στο αμφιθέατρο «Μέγας Αλέξανδρος», ο -μεταξύ άλλων και- διευθυντής του γραφείου Βόρειας Ελλάδας του τηλεοπτικού σταθμού ΣΚΑΙ, μίλησε για το «βάρος» που φέρει το αλεξίσφαιρο γιλέκο με την επιγραφή “PRESS” όταν βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το πεδίο μάχης, ανάμεσα σε βομβαρδισμούς, πόνο και καταστροφές, διατηρώντας την ψυχραιμία του και μεταδίδοντας τα γεγονότα στον κόσμο που παρακολουθεί μπροστά από τους δέκτες της τηλεόρασης, στο ήρεμο περιβάλλον του σπιτιού του.

Με την πολύχρονη εμπειρία του από διάφορες αποστολές σε πεδία μάχης, από την Πρίστινα και τον πόλεμο στο Κόσοβο μέχρι την αποστολή στην Ουκρανία και πρόσφατα, στο Ισραήλ, ο γνωστός ρεπόρτερ και πολιτικός σχολιαστής μοιράστηκε με τους σπουδαστές και «νέους δημοσιογράφους και συναδέλφους στο πεδίο της ενημέρωσης» μοναδικές ιστορίες και προσωπικά βιώματα, περιγράφοντας γλαφυρά τα όσα έχει ζήσει στο μέτωπο του πολέμου και δίνοντάς τους πολύτιμες συμβουλές ως «εφόδια» για τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα.

Το debate συντόνισε ο δημοσιογράφος της ΕΡΤ3 Γιώργος Τραπεζανίδης.